Trwa logowanie...

Zarejestruj się przez portal


Strach malucha przed przedszkolem


Nie idę do przedszkola!!! Nie chcę  tam iść!!! Boję się!!! Po policzkach malucha spływają łzy, dziecko zanosi się płaczem i kurczowo trzyma się nóg mamy, często wpada w histerię. Wielu rodziców przeżyło z pewnością tego typu sytuację. Strach przed przedszkolem dopada większość małych dzieci, jednak najczęściej są to pojedyncze incydenty. W większości przypadków  lęk dziecka przed pójściem do przedszkola zanika - co jednak zrobić w sytuacji, gdy takie zachowanie powtarza się cyklicznie?

Najpierw należy zastanowić się, skąd bierze się strach przed przedszkolem -  istnieje bardzo wiele odpowiedzi na to pytanie, w zasadzie tyle, ile dzieci, których ten problem dotyczy.

Najważniejsza przyczyna strachu tkwi w pierwszej fazie - etapie przyzwyczajania się dziecka do nowego otoczenia, nowej grupy osób (rówieśników i wychowawców); źródłem lęku jest niepewność dot. własnej pozycji w grupie, strach przed akceptacją ze strony nowej grupy oraz odczuwalny faktyczny brak bezpośredniego kontaktu i możliwości uzyskania wsparcia ze strony najbliższych, którzy nie spędzają przecież z maluchem czasu w przedszkolu. Dziecko, przyzwyczajone do obecności osób najbliższych, którym bezgranicznie ufa i na pomoc których może zawsze liczyć, zostaje pozbawione tego wsparcia. Dodatkowo maluch, który najczęściej znajdował się w centrum uwagi przestaje być podmiotem, na którym skupia się uwaga -  staje się jednym z elementów (i to nie najważniejszym) dużo większej grupy.

Kolejnym ważnym źródłem obaw malucha jest tzw. strach przed rozstaniem. Im młodsze jest dziecko i im mniejsza była liczba kontaktów - interakcji społecznych, które maluch zdążył już nawiązać, tym większy będzie strach przed rozstaniem. Pamiętajmy, że nie zawsze wskazane jest bardzo wczesne posyłanie dziecka do przedszkola - decyzję, kiedy należy wysłać malucha do przedszkola podjąć należy rozważnie, uwzględniając możliwości adaptacji  dziecka do nowego otoczenia, jego wrodzone predyspozycje i dotychczasowe doświadczenia związane z nawiązywaniem nowych kontaktów oraz własną sytuację rodzinną. Nie zawsze prawdziwe jest stwierdzenie, że im wcześniej dziecko pójdzie do przedszkola, tym lepiej wpłynie to na jego rozwój. Bardzo często, ze względu na konieczność wykonywania obowiązków zawodowych przez rodziców, zachodzi konieczność wczesnego posłania malucha do przedszkola. Jeśli jednak mamy możliwość przesunięcia w czasie pójścia dziecka do przedszkola należy się nad takim rozwiązaniem poważnie zastanowić; w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poprosić o pomoc specjalistę psychologa.

Dla prawidłowej adaptacji dziecka w przedszkolu niezwykle ważne są pierwsze dni spędzone w grupie - tzw. faza adaptacji. Jej prawidłowy przebieg znacząco wpływa na dalszą sytuację malucha. W tych krytycznych, pierwszych dniach rodzice powinni pomóc maluchowi przezwyciężyć jego lęki i obawy. Maluch musi wiedzieć, że ze swoimi lękami nie pozostanie sam, musi odczuwać wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższych. Jak tego dokonać? Przede wszystkim nie należy od razu zostawiać dziecka samego w przedszkolu. W miarę możliwości należy z nim spędzić pierwsze minuty a nawet godziny w nowej grupie, obserwować jego zachowanie i reakcje. Maluch przebywając w przedszkolu powinien czuć obecność rodziców lub osób bliskich. Bliscy dziecka powinni dopiero po jakimś czasie opuścić mury przedszkola!!! Zabieg ten należy powtarzać przez pierwsze dni pobytu w przedszkolu.

Należy również rozmawiać z dzieckiem o jego przeżyciach, emocjach i lękach, których nie można lekceważyć ani wyśmiewać. Bezwzględnie należy chwalić malucha za każde osiągnięcie, najdrobniejszy sukces związany z pobytem w przedszkolu!!!!! Należy budować poczucie wartości dziecka, dawać mu do zrozumienia, że to co robi jest ważne i wartościowe.

Prawidłowy przebieg fazy adaptacji jest kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka w przedszkolu.

Niekiedy źródło lęków dziecka tkwi w grupie - mamy tu na myśli nie tylko grupę samych przedszkolaków, ale także wychowawców oraz co równie ważne; relacje, jakie zachodzą pomiędzy nimi. Problemy tego typu nie muszą ujawnić się od razu - często ujawniają się po upływie określonego czasu, nawet wtedy, gdy dziecko prawidłowo przeszło pierwszą fazę adaptacji. Wielu rodziców zna sytuację, w której maluch, który do niedawna chętnie chodził do przedszkola, nagle - nie wiadomo dlaczego zaczyna przejawiać niechęć lub strach przed tą jakże pożyteczną instytucją. Najczęstszą przyczyną tych właśnie problemów są nieporozumienia pomiędzy dziećmi, przybierające najczęściej formę kłótni, rzadziej agresji fizycznej.  Być może najlepszy przyjaciel naszego dziecka znalazł sobie innego przyjaciela i nasz maluch czuje się odtrącony lub niepotrzebny; może dziecko zostało wyśmiane przez grupę a może po prostu nie radzi sobie z jakąś czynnością lub zadaniem, które dla innych dzieci nie stanowi już problemu (np. samodzielne ubieranie się, jedzenie itp.). Strach malucha przed negatywnym odbiorem i oceną jego zachowań przez grupę lub nawet przedszkolankę skutecznie zniechęca go do pójścia do przedszkola. Pamiętajmy, tych objawów nie można lekceważyć - im szybciej jako rodzice zareagujemy, tym lepiej dla dziecka i nas samych. W przypadku zauważenia nagłej niechęci malucha należy bezwzględnie porozmawiać o tym z wychowawczynią, która jako osoba bezpośrednio odpowiedzialna za całą grupę, powinna znać ją dokładnie. Najczęściej taka rozmowa i podjęte wspólnie działania naprawcze powinny przyczynić się do poprawy sytuacji. Jeśli jednak zauważymy brak poprawy lub co gorsza bagatelizowanie problemu a nawet niechęć do współpracy i rozwiązania problemu przez osoby odpowiedzialne należy rozważyć podjęcie bardziej radykalnych działań, takich jak np. przeniesienie dziecka do innej grupy lub nawet innego przedszkola. Oczywiście nieodzowna jest również szczera rozmowa lub seria rozmów z naszym dzieckiem, tak aby poznać jego punkt widzenia.

Na koniec należy jeszcze raz podkreślić, że nikt nie zna tak dobrze własnego dziecka jak jego rodzice. Wynika z tego, że nie zawsze wysłanie dziecka do przedszkola jest jedynym, słusznym rozwiązaniem, gwarantującym automatycznie prawidłowy rozwój dziecka. Oczywiście, w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej najczęściej dwoje rodziców musi pracować zawodowo, aby zapewnić godziwy byt rodzinie. W takim przypadku nie ma innej alternatywy dla konieczności posłania dziecka do przedszkola. Jeśli jednak jedno z rodziców – np. matka nie pracuje, można - zwłaszcza w sytuacji problemów dziecka z adaptacją w przedszkolu rozważyć wariant nieposyłania malucha do przedszkola. Jednak w takim przypadku należy bezwzględnie zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny dziecka, tak aby nie weszło ono w wiek szkolny gorzej rozwinięte niż dzieci uczęszczające do przedszkola.Twój komentarz może być pierwszy pod tym artykułem


Przepisz kod z obrazka:

Informacje prawne
Kontakt
Regulamin
Faq
Partnerzy
Portal Boborynek.pl to obowiązkowe miejsce dla każdego rodzica i opiekuna. Znajdziesz tutaj nowe oraz używane artykuły dla dzieci, artykuły do karmienia, gry, zabawki, wózki i wiele innych przydatnych produktów i akcesoriów. Możesz kupować, sprzedawać i wymieniać się z innymi użytkownikami. Zapoznasz się również z poradami doświadczonych ekspertów: pedagogów, psychologów, lekarzy i dietetyków. Wszystko co jest niezbędne dla Ciebie oraz dla Twojego dziecka.